Forum TePeWu

Działania praktyczne na 2020 rok

TePeWu ma się tworzyć powoli i w sposób świadomy. Rok 2020 jest zaplanowany na dojście do działającej struktury formalnej – i jest to bardzo krótki termin. Czerpiąc z doświadczeń sukcesów i porażek innych społeczności kładziemy nacisk na relacje w grupie. Dlatego formalizacja (niezbędna, aby mieć dostęp do różnych form pomocy i móc prowadzić działalność zarobkową) nastąpi tak późno, jak tylko jest to możliwe.

Oto wstępny zarys planów na 2020 rok
Pełny dokument jest dostępny tutaj.

A. Do końca marca

• Działająca platforma online
  • 5-7 osób zaangażowane regularnie w działania grupy inicjatywnej
  • 20-30 osób i instytucji w gronie sympatyków i sojuszników
  • Rosnący zbiór dokumentów opisujących Towarzystwo
  • Zaakceptowana koncepcja wyjazdu letniego

B. Do końca czerwca

• Grupa inicjatywna rozbudowana do 10-12 osób.
  • Zaplanowany i potwierdzony wyjazd dla co najmniej 5-10 osób.
  • Zatwierdzone tymczasowo zasady gospodarki finansowej Towarzystwa
  • Zaplanowane prace dla grupy wyjazdowej i dla grupy pozostającej.

C. Do końca września

• Ustabilizowana grupa zaangażowanych osób, zakładających strukturę formalną.
  • Uregulowane relacje w społeczności, obejmujące także osoby, które nie chcą być w na co dzień zaangażowane w działalność oficjalną.
  • Zarejestrowany podmiot prawny.
  • Znaczący fundusz wspólny, zarządzany w sposób uzgodniony przez społeczność.
  • Zatwierdzone plany strategiczne, szczególnie działalności zarobkowej i finansów.

D. Do końca grudnia

• Działające “przedsiębiorstwo społeczne” w inkubacji.
  • Stabilna dynamika grupy
  • Rozwojowe plany ekonomiczne i inne na 2021 rok.
  • Optymizm i entuzjazm.
1lajk

kolejny tekst który bym skróciła a raczej skomasowała poszczególne punkty. zbytnie ich rozdrobnienie przytłacza, wprawia w poczucie nadmiaru i chaosu - mnei osobiście nieco przygnębia :wink:

Więc tak Petrosku proszę wyjaśnisz mi na ludzki prosty język na czym polega:
A2. Mianowicie co to jest rotacja i straty marszowe i czemu są nie uniknięcia?
B2. Co to jest formalizacja Towarzystwa?
C3. Proszę wyjaśnij mi co to jest struktura formalna?

W punkcie C tam gdzie rezultaty jakie jeszcze mogą być plany strategiczne? Poproszę przykłady :):slight_smile:

Co to znaczy “przedsiębiorstwo społeczne” w inkubacji?

Ogólnie jak na spokojnie się przeczyta to reszte idzie zrozumieć :slight_smile:
Poza tym dla mnie mi pasuje choć trochę jest za długie albo za dużo :stuck_out_tongue:

1lajk

To może znowu metodą salami? Podzielić na plasterki (po jednym wątku na kwartał)? Ja już zaraz będę robił watek szczegółowy na styczeń, z kalendarzem i innymi takimi…

Uwaga: odnośniki są do punktów w pełnym dokumencie!

A2: Rotacja, czyli wymiana. Jedni będą odchodzić, inni na ich miejsce przychodzić. “Straty marszowe” to stary termin wojenny. Kiedy armia maszeruje (przemieszcza się), to nawet bez walki ponosi straty: coś się zepsuje, ktoś wpadnie pod samochód, ludzie się męczą, sprzęt i zapasy się zużywają. Jest to nieuniknione, bo prawa fizyki. :slight_smile: Odróżnia się to od strat bojowych, ponoszonych w wyniku działań przeciwnika.

B2: Towarzystwo to ludzie i to, co robią. Ale żeby nas różne instytucje (przede wszystkim państwowe) uznały za rzeczywiście istniejącą jednostkę, to musimy się zarejestrować jako coś-tam, wpisać do różnych urzędów, spisać oficjalny regulamin i co tam jeszcze. I to się właśnie nazywa formalizacja: przejście od grupy nieformalnej do oficjalnej organizacji.

C3: Struktura formalna to właśnie ta organizacja, którą w końcu założymy (mam nadzieję).

Plany strategiczne to wszelkie plany obejmujące dłuższy okres czasu (w naszym przypadku na ponad rok) i mające duży wpływ na całość przedsięwzięcia. Na przykład możemy ustalić strategiczny plan budowy siedziby Towarzystwa na kolejne 5 lat i podporządkować mu krótkoterminowe plany z innych dziedzin.

Przedsiębiorstwo społeczne to taka firma, która nie pracuje na zysk właścicieli, ale na zaspokojenie potrzeb jak największej ilości ludzi (w tym właścicieli). A inkubacja to proces przygotowywania się np. pisklęcia do wyklucie. W tym wypadku to jest przenośnia na określenie przedsiębiorstwa już założonego, ale jeszcze niedziałającego w pełni.

widzieć obraz całości też jest dobrze… tylko to za szczegółowe. kiedy to omawialiśmy było prosto i dośc oczywiście, teraz mnie to przytłacza… ja bym nieco skomasowała po kilk apunktów w jeden, nie rozbijała tak. za duzo detalu.

Zmieniłem. Zobaczcie.

Teraz to wygląda lepiej. Moim zdaniem kto będzie chciał rozbudowanej wersji to albo w pliku albo prywatnie wyjaśnić co i jak :slight_smile:

mnie się teraz podoba. klarownie i zwięźle. szacun dla wykonanej roboty.