Forum TePeWu

Sponsoring fiskalny, czyli jak grupa nieformalna może legalnie dostawać pieniądze

Ponieważ idea TePeWu to “najpierw społeczność, potem instytucja”, będziemy przez dłuższy czas działać jako grupa nieformalna. Jakbyśmy byli klubem bogaczy, to nie byłoby problemu. Ale nie jesteśmy, wiec potrzebujemy pomocy z zewnątrz (dopóki nie będziemy samodzielni finansowo). Ale jak zbierać pieniądze, nie mając konta bankowego, księgowości i innych takich?

Sponsoring Fiskalny

Pewnie większość z Was widziała akcje typu “1% dla XXXX” i informacje “darowizny wpłacać na subkonto YYYY”. To jest właśnie “sponsoring fiskalny”. Oficjalna organizacja, czasem też organizacja pożytku publicznego (OPP) świadczy na rzecz osób prywatnych lub grup nieformalnych usługę gromadzenia i przekazywania pieniędzy.

Pieniądze są gromadzone przez np. fundację, z przeznaczeniem na konkretny cel (np. wsparcie organizacji TePeWu). Darczyńcy mogą to odpisać od podatku, mają wszystkie formalne sprawy jasno i porządnie udokumentowane. Pomiędzy sponsorem fiskalnym a beneficjentami jest umowa, określająca zasady przekazywania zebranych środków – np. sponsor opłaca faktury za usługi na rzecz beneficjenta.

Niektórzy sponsorzy dają "w pakiecie"coś więcej – dostęp do ustabilizowanej sieci darczyńców, czasem dorzucą coś z własnych środków, czasem jakąś inną pomoc.

Zastanawiam się (i proszę o Wasz odzew) nad tym, żeby poszukać takiego sponsora dla TePeWu. Zaczynają się robić stałe koszty – udział w coworku, jakieś zakupy dla Freganatywy, instruktorzy dla Kręgów Sprawczości – i będzie ich coraz więcej. Do tego dojdą potrzeby jednorazowe: wyjazdy, zakup wyposażenia, sytuacje awaryjne, potrzeby osobiste członków TePeWu. Żeby nie opodatkowywać zanadto uczestników, chciałbym, żebyśmy poszukali pieniędzy na zewnątrz – i do tego potrzebny jest sponsor fiskalny.

Poza Polską znalazłem kilka przykładów “po naszej linii”:

https://www.ecolise.eu/8445-2/ – to dość duża organizacja, łącząca grupy i społeczności nakierowane na regenerację, czyli “zastępowanie szkodliwych systemów zdrowymi”. Oprócz sponsoringu fiskalnego zapewniają kontakty i komunikację pomiędzy grupami członkowskimi oraz wspierają dodatkowo projekty edukacyjne.
https://opencollective.com/hosts to sieć organizacji prowadzących (za dość słoną opłatą) usługi sponsoringu fiskalnego w Europie, na różnych obszarach. Zobaczcie sami/e.

Moje pytania do Was

  1. Co sądzicie o sponsoringu fiskalnym jako sposobie gromadzenia środków na czas do założenia jakiejś formalnej struktury TePeWu?
  2. Czy macie jakieś pomysły, jaka polska instytucja mogłaby nam taką obsługę zapewnić?
  3. Jak Wam się widzi (równoległe) członkostwo w instytucjach zagranicznych (ta Ecolise mi się podoba…)

Czekam na odzew.