Forum TePeWu

Technologie dla działalności społecznej

donation-box
Nasze (tymczasowe, ale mamy nadzieję na stałe) biuro mieści się w budynku Future Lab, jednostki Polskiej Akademii Nauk. Oprócz nas (i przestrzeni coworkingowej) są tam trzy piętra laboratoriów komputerowych z wyrafinowanym wyposażeniem, plus spora grupa osób, chętnych do robienia rzeczy technicznych – nie tylko komercyjnych.
Dlatego zapraszam Was, uczestników ruchów społecznych, z którymi nam po drodze, żebyście zgłaszali zapotrzebowanie na prototypy i rozwiązania techniczne, przydatne w Waszej działalności. Postaramy się je przekuć w lokalne mikroprojekty, których efekty będą dostępne dla wszystkich na zasadach otwartej licencji.

Dla rozbujania wyobraźni, przedstawiam trzy dotychczas zaproponowane tematy:

 • Infopunkt w kieszeni. Małe urządzenie (może być stary smartfon, lub przeprogramowany router), które tworzy otwartą sieć wi-fi o zasięgu kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. W tej sieci ludzie mogą pobierać dokumenty informacyjne, zostawiać swoje opinie lub dane kontaktowe, czy wymieniać się opiniami. Sieć nie jest połączona z internetem – jej celem jest obsługa najbliższego otoczenia.
  Do czego może się przydać? Do obsługi informacyjnej eventów, bez używania papieru i bez konieczności fizycznego dotarcia do każdego z osobna (np. na zatłoczonym placu)

 • Interaktywna puszka na datki. Elektroniczne lub mechaniczne urządzenie, w atrakcyjny sposób przyjmujące dotacje na cele społeczne. Najprostszy przykład:
  https://www.youtube.com/watch?v=8uEaODRPrjg
  https://www.youtube.com/watch?v=4oqS5USd_Ec
  W wersji elektronicznej może być połączona z infokioskiem lu “infopunktem w kieszeni”

 • Bezprzewodowe nagłośnienie. Sieć głośników Bluetooth, sterowanych z jednego lub kilku smartfonów, zapewniająca równomierne nagłośnienie na praktycznie dowolnej przestrzeni. Zastępuje klasyczne megafony i zapewnia znacznie lepszą słyszalność. Jest także odporna na zniszczenie lub konfiskatę pojedynczych węzłów.

W najbliższym czasie chcemy Was zaprosić na spotkania (offline i online) dla przedyskutowania Waszych potrzeb w tej dziedzinie. Kto zainteresowany, proszę o komentarz lub wiadomość prywatną.

W tym wątku będziemy publikować informacje o tym, jak się temat rozwija. Oczywiście Wasze uwagi i sugestie będą mile widziane.